ARAMA
ARA
Başı Dönen Mevlevi
O gün fakülteden nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Nefes alamıyordum. Aldığım nefes yarısından sonra kayboluyordu. Feneryolu istasyonuna kadar kestane ağaçları arasından yarı baygın yürüdüm. Trene bindiğimde akşam olmuştu. Yaşadığım şok zayıf bedenimi zorlamıştı. 'Nasıl' diyordum, 'nasıl yapar bunu.' Yüzüm yanıyordu. Rahşan Hanım’a, canımla kanımla yazdığım ...

BAŞI DÖNEN MEVLEVİ
ÜMRANİYE BELEDİYESİ
3. GELENEKSEL HİKÂYE YARIŞMASI

Ümraniye Belediyesi Kültür Yayınları-11
BAŞI DÖNEN MEVLEVİ
ÜMRANİYE BELEDİYESİ 
3. GELENEKSEL HİKÂYE YARIŞMASI
ISBN-978-975-01839-2-8
Proje ve Yapım
Ümraniye Belediye Başkanlığı adına
Hasan CAN
Ümraniye Belediye Başkanı
Proje ve Proje Yönetimi
Av. Mahmut EMİNMOLLAOĞLU Başkan Yardımcısı
Faysal ŞANSİ Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Atatürk Mah. Alemdağ Cad. No:20/3 Ümraniye / İstanbul
Tel: 0216 443 56 00/184 Faks: 0216 328 47 47
www.umraniye.bel.tr
kultur@umraniye.bel.tr

copyright©2007, Ümraniye Belediyesi
Kitabın tüm yayın hakları, Ümraniye Belediyesi’ne aittir. Yazılı izin alınmadan kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz, hiçbir şekilde kopya edilemez, çoğaltılamaz ve yayımlanamaz.

Mart 2007, İstanbul

Baskı: Ayhan Matbaacılık

Cilt: Güven Mücellit

Tasarım: Murat Arslan

Düzelti: Ali Görkem Userin

Kapak resmi: Sema Maşkılı 
(Ümraniye Belediyesi “Mevlana” konulu 3. Geleneksel Resim Yarışması / Birincilik Ödülü)
 
ÜMRANİYE BELEDİYESİ 
“SERBEST” KONULU 
3. GELENEKSEL HİKÂYE YARIŞMASI
JÜRİ ÜYELERİ
 
Prof. Dr. Durali YILMAZ
Kültür Üniversitesi Edebiyat Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Fatih ANDI
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Ömür CEYLAN
Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi
İsa KOCAKAPLAN
Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Özcan ÜNLÜ
Gazeteci-Yazar
Fadime ÖZKAN
Gazeteci-Yazar
Av. Mahmut EMİNMOLLAOĞLU
Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı
Mesut ÖZDEMİR
Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı

İÇİNDEKİLER

TAKDİM 
5
M. SAİD YAVUZ / BAŞI DÖNEN MEVLEVİ 
7
TOLGA BAYDEMİR / MAVERA 
47
HASAN KURT / MANİLİ SEVDA
81

TAKDİM

Değerli Edebiyat Dostları,
İletişim kanallarının bu denli etkili olduğu günümüz dünyasında insanların yazıdan çok görüntüye itibar etmeleri insanî duyguları zaman zaman örseliyor. Yazı denen tılsımlı kavram sanki garip bir yalnızlığın içine itiliyor. Gelişen teknolojinin sağladığı yeni imkanlar, eskiden ihtiyaç olan bazı şeyleri arkeolojik bir eser gibi müzeye kaldırabiliyor. Ancak düzenlediğimiz yarışmalar şunu gösteriyor ki; yazı ve edebiyat her zaman mecrasını genişleterek, bir çıkış yolu bulabiliyor kendisine. Çünkü yazı, edebiyat ve daha genel ifadesiyle sanat ölümsüzdür, evrenseldir. 
Hikâye, toplumumuzun örfünü, geleneğini ve yaşadığı önemli kilometre taşlarını etkili bir şekilde anlatan önemli bir yazın türüdür. Birkaç sayfaya bir hayatı, bir dönemi, duyguları sığdırmak hiç şüphesiz kolay bir uğraş değildir. Bu nedenle yazı emekçilerinin döktükleri alın terini, adeta satırlar arasında görmek mümkün.
Ümraniye Belediyemizin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Geleneksel Hikâye Yarışması” yine aynı heyecan ve coşkuyla tamamlandı. Ülkemizin aydınlık geleceği adına son derece önemli gördüğüm bu edebî etkinlik, önceki yıllarda olduğu gibi hem hikayecilerimize yeni bir ivme kazandırdı  hem de yeni hikayecilerin doğmasına neden oldu. Sevindirici olan ikinci konu ise yarışmanın artık gelenekselleşerek, kökleşmesidir. 
Yarışmamıza  bu yıl da yüzlerce eser sahibi başvurdu. Ve tabii ki yarışmamızın artık uluslararası bir hüviyet kazanması da belediyemizin bu etkinliğinin farklı ülke ve coğrafyalarda konuşulmasına sebep oluyor. Bu da ana sütü gibi saf Türkçe'mizin yaygınlaşmasını sağlıyor.
Bu yarışmaların en önemli amacı edebiyat dünyasına yeni isimler kazandırmaktır. Bu amaçla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmada dereceye giren eserleri bir kitapta topluyoruz. Yarışmada dereceye giren eserlerin basılı ürün haline gelmesi de hem yazar hem de okuyucu için önemli bir yenilik oluyor. İlk üçe giren hikâyeyi bir kitapta, mansiyon alan 10 hikâyeyi de iki kitapta topladık. Umuyorum ki, beğeniyle okuyacaksınız bunları.
Ben bu vesileyle hikâye yarışmamıza katılan yazarlarımıza ve bunları belirleyen kıymetli jüri üyelerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Saygılarımla.
Hasan CAN
Ümraniye Belediye Başkanı
 
Kitabın Tamamını İndirmek İçin Tıklayınız

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari