ARAMA
ARA
Şeteret Ana
Bir yıl önce eşi Fetli'yi askere aldıklarında o kadar sorun etmedi bunu kendine Şeteret. Büyük oğlu Nazım on beş yaşındaydı artık, kızı Şehriban'sa on üç. İşleri onlarla götürebilirim diye düşünüyordu ve öyle de yaptı. Kocasının yokluğunu hiç bildirmedi çocuklarına. Oğlu Nazım'ı çift-çubuk işlerine alıştırdı. İlk zamanlar tarlaya hep onunla gidiyor, öküzlerin ...

ŞETERET ANA
ÜMRANİYE BELEDİYESİ
3. GELENEKSEL HİKÂYE YARIŞMASI
MANSİYON KAZANAN
ESERLER-1

ÜMRANİYE BELEDİYESİ 
“SERBEST” KONULU 
3. GELENEKSEL HİKÂYE YARIŞMASI
JÜRİ ÜYELERİ
 
Prof. Dr. Durali YILMAZ
Kültür Üniversitesi Edebiyat Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Fatih ANDI
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Ömür CEYLAN
Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi
İsa KOCAKAPLAN
Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Özcan ÜNLÜ
Gazeteci-Yazar
Fadime ÖZKAN
Gazeteci-Yazar
Av. Mahmut EMİNMOLLAOĞLU
Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı
Mesut ÖZDEMİR
Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı
 
TAKDİM

Değerli Edebiyat Dostları,
İletişim kanallarının bu denli etkili olduğu günümüz dünyasında insanların yazıdan çok görüntüye itibar etmeleri insanî duyguları zaman zaman örseliyor. Yazı denen tılsımlı kavram sanki garip bir yalnızlığın içine itiliyor. Gelişen teknolojinin sağladığı yeni imkanlar, eskiden ihtiyaç olan bazı şeyleri arkeolojik bir eser gibi müzeye kaldırabiliyor. Ancak düzenlediğimiz yarışmalar şunu gösteriyor ki; yazı ve edebiyat her zaman mecrasını genişleterek, bir çıkış yolu bulabiliyor kendisine. Çünkü yazı, edebiyat ve daha genel ifadesiyle sanat ölümsüzdür, evrenseldir. 
Hikâye, toplumumuzun örfünü, geleneğini ve yaşadığı önemli kilometre taşlarını etkili bir şekilde anlatan önemli bir yazın türüdür. Birkaç sayfaya bir hayatı, bir dönemi, duyguları sığdırmak hiç şüphesiz kolay bir uğraş değildir. Bu nedenle yazı emekçilerinin döktükleri alın terini, adeta satırlar arasında görmek mümkün.
Ümraniye Belediyemizin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Geleneksel Hikâye Yarışması” yine aynı heyecan ve coşkuyla tamamlandı. Ülkemizin aydınlık geleceği adına son derece önemli gördüğüm bu edebî etkinlik, önceki yıllarda olduğu gibi hem hikayecilerimize yeni bir ivme kazandırdı  hem de yeni hikayecilerin doğmasına neden oldu. Sevindirici olan ikinci konu ise yarışmanın artık gelenekselleşerek, kökleşmesidir. 
Yarışmamıza  bu yıl da yüzlerce eser sahibi başvurdu. Ve tabii ki yarışmamızın artık uluslararası bir hüviyet kazanması da belediyemizin bu etkinliğinin farklı ülke ve coğrafyalarda konuşulmasına sebep oluyor. Bu da ana sütü gibi saf Türkçe'mizin yaygınlaşmasını sağlıyor.
Bu yarışmaların en önemli amacı edebiyat dünyasına yeni isimler kazandırmaktır. Bu amaçla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmada dereceye giren eserleri bir kitapta topluyoruz. Yarışmada dereceye giren eserlerin basılı ürün haline gelmesi de hem yazar hem de okuyucu için önemli bir yenilik oluyor. İlk üçe giren hikâyeyi bir kitapta, mansiyon alan 10 hikâyeyi de iki kitapta topladık. Umuyorum ki, beğeniyle okuyacaksınız bunları.
Ben bu vesileyle hikâye yarışmamıza katılan yazarlarımıza ve bunları belirleyen kıymetli jüri üyelerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
Saygılarımla.
Hasan CAN
Ümraniye Belediye Başkanı
Kitabın Tamanını İndirmek İçin Tıklayınız

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari