ARAMA
ARA
6. Uluslararası Ebru Kongresi İkinci Gününde Ümraniye’de Devam Ediyor 6. Uluslararası Ebru Kongresi İkinci Gününde Ümraniye’de Devam Ediyor
Ümraniye Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı 6. Uluslararası Ebru Kongresi ikinci gününde Dünyanın dört bir yanından sanatçılarla ebru tutkunlarını bir araya getirdi. Ümraniye’de yapılan ve 4 oturumdan oluşan kongre...

Ümraniye Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı 6. Uluslararası Ebru Kongresi ikinci gününde Dünyanın dört bir yanından sanatçılarla ebru tutkunlarını bir araya getirdi. Ümraniye’de yapılan ve 4 oturumdan oluşan kongre, birçok ulusal TV kanalı ve internet sitesinde de yayınlanarak büyük yankı uyandırdı.

Ümraniye Belediyesi, geleneksel süsleme sanatı olan ebru ile ilgili örneği olmayan bir kongreye ev sahipliği yaptı. Sanat yönetmenliğini Hikmet Barutçugil’in yaptığı ve 7 gün sürecek olan 6. Uluslararası Ebru Kongresi; İstanbul’un muhtelif yerlerine kurulan sergiler ve sanat dünyasının önemli isimlerinin ebru sanatı hakkında verdikleri seminerler ile devam ediyor. Ebrunun felsefesi, yeni arayışlar, ebru restorasyonu, konservasyonu, dönemsel malzeme, teknikler ve ebrunun tarihsel gelişimi gibi ana başlıklar altında tebliğlerin sunulduğu kongreye Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın yanı sıra; Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Küçükkapdan, Türkân Öztürk, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Ebru Saraçoğlu, 15 ayrı ülke ve Türkiye'den ebru sanatçıları, akademisyenler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

BAŞKAN HASAN CAN: "BÜTÜN DÜNYAYA BARŞIN DİLİ OLAN SANATLA SESLENDİK"

4 oturumdan oluşan kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, "Esma Sultan Yalısı'nda yapılan 6. Uluslararası Ebru Kongresi'nin açılış toplantısının hayal ettiği gibi geçtiğini belirtti. Başkan Hasan Can, "İstanbul; güzellikler ve birçok kültürün hemhal olduğu medeniyetler şehridir. Bu medeniyetler şehrinde bütün dünyaya barışın dili olan sanatla seslendik. Dua edelim ki; bu sanatla yükseltmeye çalıştığımız barış dili bütün dünyayı sarsın" dedi. Kongrenin 7 gün süresince devam edeceğini söyleyen Başkan Hasan Can, " Bugün de kongremizin en önemli günlerinden biri. Çünkü 4 oturumdan oluşan bu programda bildiriler sunulacak, müzakereler yapılacak ve ortaya bir fikir çıkacak. Tüm bunların dahilinde kaydedilen bilgiler bir kitap haline getirilecek"dedi.

BAŞKAN HASAN CAN: "BUGÜNKÜ KONGRE, EBRUYLA ALAKALI BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA İLGİLİ DÖKÜMAN ARAYAN İNSANLARA AKADEMİK KAYNAK TEŞKİL EDECEK"

Bugüne kadar yapılan sempozyumlar hakkında bilgi veren Başkan Hasan Can, "Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi, Uluslararası İslam Sanatında Geometrik Desenler Çalıştayı, Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri ve Türkiye Sempozyumu, İslam Medeniyetinde Bağdat Sempozyumu, 900. Vefat Yılında Uluslararası Gazzâlî Sempozyumu, Hikâyenin Bugünü Bugünün Hikâyesi, 80 Sonrası Türk Hikâyesi Sempozyumu, 1. Uluslararası Ramazan Sempozyumu, Ahmed Davutoğlu Sempozyumu gibi birçok sempozyuma imza attık ve bunların hepsini kitaplaştırdık" dedi. 12 yıldır  ulusal ve uluslararası çapta devam eden Resim, Hikaye ve Şiir yarışmalarıyla alakalı bilgi aktaran Başkan Hasan Can, her sene dereceye giren eserlerin kitaplaştırıldığını da söyleyerek, çok şükür ki, yurt dışında da etkinlikleri olan bir belediyeyiz dedi ve ekledi; Fojnica'da bulunan kültür merkezimizde  Yunus Emre Enstitüsü ile birlikte kardeş şehrimizde kültürel faaliyetler yapıyoruz. Bugün burada yapılan kongre ise tarihe not olarak düşecek. Ebruyla alakalı bilimsel çalışmalarla ilgili döküman arayan insanlara akademik kaynak teşkil edecek" dedi. 4 oturumdan oluşan program,  Başkan Hasan Can'ın, ilk oturumun misafirlerini sahneye çağırmasıyla başladı.

İlk oturum Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Bölüm Öğretim Görevlisi Hikmet Barutçugil'in başkanlığında, "Ebrunun Dünyada Yolculuğu, Güncelliği" konusu ile başladı. Ebru Kongresi'nin çıkış serüveni hakkında kısa bir bilgi aktardıktan sonra Hikmet Barutçugil, ebru sanatının giderek bütün dünyaya yayıldığını ve 20.yy'ın son çeyreğinde ebru sanatına karşı büyük bir ilginin olduğunu söyledi. Hikmet Barutçugil'in bu yıl 6.'sı gerçekleştirilen ebru kogresinin en büyük organizasyon olduğunu belirtmesiyle; diğer konuşmacılar ABD'den katılan Prof. Dr. Sidney Berger, İngiltere'den katılan Martin Bloomfield ve Nihal Ünal Yıldız, ebru sanatıyla ilgili bilgi aktararak görüşlerini dile getirdiler. Yoğun geçen ilk oturumun ardından Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, katılımcılara çiniden yapılmış av köşkü motifli plaket takdim etti.

İkinci oturumda ise Prof. Dr. Selçuk Mülayim'in konuyla alakalı bilgi vermesinin ardından, konuşmacılar; ABD'den katılan ve Ebru Sanat Tarihi Araştırmacısı Jake Benson, Türkiye'den katılan Ebru Sanatçısı Tuğba Ruhengiz Azaklı, Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Ziya Dağlı ve Psikolog Dr. Duygu Başak Gürtekin "Ebrunun Estetiği ve Etkileri" hakkında hazırladıkları sunumları paylaştılar. Oturumun ardından "Ebru'da Endemik Bitkiler Sergisi" açılışı yapıldı.

Üçüncü oturumun başkanı FSM Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, "Bizleri güzel bir mekanda, güzellik kavramı etrafında, ebru üzerinden tecrübelerimizi paylaşmak, konuşmak ve tartışmak üzere toplayan yüce Allah'ın adıyla hepinizi saygıyla selamlıyorum dedi ve konuşmacılar; İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Can Ceylan, Ebru Sanatçısı Fuat Başar ve Ömer Faruk Dere ile İspanya'dan katılan Ebru Sanatçısı Antonio Velez Celemin'e sözü bıraktı. Konuşmacılar; "Ebrunun Ritüeli ve Felsefesi" hakkında bilgi vererek, sunum eşliğinde konuyu etraflıca ele aldılar.

4. oturum Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı ve Tezhip Sanatçısı Türkân Öztürk'ün başkanlığında "Ebruyu Yaşayan ve Yaşatanlar" başlığı altında gerçekleşti. Son oturumda kısa bir konuşma yapan  Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, "Öncelikle Ümraniye Belediyesi kurum temsilcisi olarak, ebru sanatına gönül veren siz değerli konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. Dün başladığımız macera, cumartesi gününe kadar devam edecek. Yenisini yapmak için vakte ihtiyaç var diyerek, veda edeceğiz. Ne büyük bir gururdur ki bizim için ebru toplantılarının adı, bu projeyle birlikte, ebru kongresiyle yer değiştirdi. Çok saygın ve değerli sanatçılarımızın katılımıyla ebru konuşuluyor, tartışılıyor ve yeni fikirler elde ediliyor" dedi. Yapılan oturumların kitaplaştırılacağını ve bunu da sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Başkan Yardımcısı Türkân Öztürk, Ümraniye Belediyesi olarak bu merakımızı gidermek adına Sayın Hikmet Barutçugil hocamla birlikte elimizden geleni yapacağız dedi ve sözü konuşmacılara bıraktı. Konuşmacılar; Amerika'dan katılan ebru araştırmacısı Ingrid Weimann, Türkiye'den katılan yazar Ferda Olbak Mazak, Pamukkale Üniversitesi'nden Şule Tekeci, ebru sanatçıları Hümeyra Gümüşhan ve Selma Öleş'in konuyla alakalı etraflıca bilgi aktarmaları, paylaşımlarda bulunmaları ile oturum sona erdi.

Yurtiçi ve yurt dışından katılan sanatçıların, akademisyenlerin ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılanan 6. Uluslararası Ebru Kongresi'nin 2. günü, yoğun geçen 4 oturumun ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

6. Uluslararası Ebru Kongresi, 3'üncü gününde ise Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde Ebru Sergisi ile devam edecektir.

 

Tarih : 08 Mayıs 2016
T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari