ARAMA
ARA
Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi
Ümraniye Belediyesi’nin Bosna Hersek’in Fojnica kentinde yaptırdığı Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi, düzenlenen bir törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ‘Bosna bize emanet’ dedi.

Ümraniye Belediyesi tarafından Bosna Hersek’in Fojnica kentinde yaptırılan Fojnica Belediyesi Ümraniye Kültür Merkezi, düzenlenen büyük bir törenle hizmete açıldı İki kardeş şehir arasında dostluk bağlarının güçlendirilmesi amacıyla yaptırılan kültür merkezinin açılış törenine Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Mihrimah Belma Satır ve Osman Boyraz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Fojnica Belediye Başkanı Salkan Merdzanic, Federasyon Başbakanı Nermin Niksic, Bosna Hersek Reis’ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Ümraniye Kaymakamı Mehmet Mustafa Çek, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, Ümraniye Ak Parti İlçe Başkanı Celal Erdoğan, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Gül, ilçe belediye başkanları, Ümraniye Belediye Meclis Üyeleri, Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, iki ülkeden bürokrat, iş adamları, STK temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda Fojnicalı vatandaş katıldı.

MERDZANİC: ‘ BAŞKAN HASAN CAN RÜYAMIZI GERÇEKLEŞTİRDİ’

Açılış töreni Bosnalı sanatçıların seslendirdiği eserlerle başladı. Daha sonra Fojnicalı öğrencilerin sahnelediği halk oyunları ile devam eden programda ilk konuşmayı Fojnica Belediye Başkanı Salkan Merdzanic yaptı. Konuşmasına kısa bir süre önce annesini kaybeden Başbakan recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı dileyerek başlayan Salkan Merdzanic, şunları söyledi:

‘Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, bize rüyasını gördüğümüz güzel bir hizmet kazandırdı. Artık büyükşehirlerdeki gibi gençlerimizin etkinliklerini yapabileceği bir kültür merkezimiz var. Burası bizim kültür merkezimizdir ve yaşlanıp unutulmayacaktır. Burası gençlerimizin kalplerinin bir parçası gibi oldu. Gençler yaşadığı müddetçe bu binanın ruhu da yaşayacak. Tıpkı bizim iki millet ve iki şehrin ortak duygularının ilelebet yaşayacağı gibi. Ümraniye ve Fojnica belediyelerinin ilişkisi 15 senedir var. 95’te başlayan bir süreçti ama bilinmeyen nedenlerden dolayı ilişkilerimiz durmuştu. Fakat Hasan Can Bey’in Başkanlığı ile ilişkilerimiz yeniden canlandı. Huzurlarınızda kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bir şeyi daha ifade etmek istiyorum; artık Fojnica’nın yeni bir hemşerisi vardır; Başkan Sayın Hasan Can.

‘KÜLTÜR MERKEZİ ARAMIZDA GÜZEL BİR KÖPRÜ OLDU’

Fojnica Belediye Başkanı Salkan Merdzanic, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Kültür ve sanat insanların ortaya koyduğu en güzel şeydir. İki belediye olarak dostluğumuzu kültürle sanatla pekiştirdik. Çok yerinde oldu. Umarım başka alanlarda da bu birlikteliğimiz devam eder. İlişkilerimizde yeni bir dönem başladı. Bosna ve Türkiye artık Avrupa’nın birer parçası. Belediyelerimiz de Avrupa standartlarına ulaşmaya başladı. Açılışını gerçekleştirdiğimiz kültür merkezi bu açıdan yeni bir köprü oldu. İşadamlarına da sesleniyorum. Buralara yatırım yapsınlar. Ümraniye ve Fojnica Belediyeleri olarak her konuda kendilerine yardımcı olacağız. Ekonomik, kültürel ortaklıklar yapalım. En uzun yollar bir adımla başlar denir. Bu kültür merkezi uzun dostluk ve kardeşlik yolumuzun, birlikteliğimizin güzel bir adımı olsun. Gelecekte burayı kullananların memnuniyeti bizim mutluluğumuz olacak.’

BAŞKAN HASAN CAN: ‘DOSTLUK BAĞIMIZIN ÖLÜMSÜZ İŞARETİ OLDU’

Daha sonra söz alan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, açılış öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan Hanımefendi’nin vefat haberini aldıklarını belirterek, bu acı haberden duydukları üzüntüyü dile getirdi. Cenaze dolayısıyla açılış öncesinde Türkiye’ye döndüklerini ifade eden Başkan Hasan Can, bu nedenle açılışın geciktiğini söyledi. Başkan Hasan Can, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Ümraniye Belediyesi olarak iki millet arsındaki dostluğu pekiştirme gayretini hızlandırdık. Burada çok güzel dostluklar kazandık. Bosna halkı ile Türk halkının bu dostluğu inşallah Fojnica halkının hizmetine sunduğumuz kültür merkezi ile daha da güçlenecek. Bu kuvvetli dostluk bağlarının ölümsüz işareti olan kültür merkezinin bahçesinde bayraklarımız dalgalanacak. Bosna Hersek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrakları barış ve kardeşlik rüzgârıyla dalgalanacak. Mutluyuz çünkü kardeşlerimizle ortak değerlerimizi geliştireceğimiz platformları güçlendiriyoruz. Fojnica halkının da kendi kültürel zenginliklerini sergileyecek bu kültür merkezinden dolayı mutlu olduğunu düşünüyorum.’

T.C. Ümraniye Belediye Başkanlığı -- Copyright 2014 ©beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari